تلفن : 88523596 - 021

تلفن : 88524619 - 021

فکس: 88768839 - 021

 

آدرس کارخانه: دماوند،منطقه صنعتی دماوند، نبش خیابان چهارم غربی ، شرکت البرزدماکاران

 

 

در سال 1386 شرکت البرز دما کاران موفق به اختراع ، طراحی و تولید نسل جدید آبسردکن گردید. این محصول که حاصل سالها تجربه ، تلاش و پشتکار در عرصه تولید تجهیزات سرمایشی می باشد با توجه به عملکرد لحظه ای سیستم سرمایش ((آبسردکن آنی))نام گرفته است. در واقع عدم رعایت مسائل بهداشتی ، مصرف برق بی رویه وهمچنین ناتوانی دستگاه در ساعات شلوغ عمده مشکلات آبسردکنهای قدیمی می باشند که در نسل جدید آبسردکن بر آن شدیم با اتخاذ تدابیر لازم درارائه آب سرد در سیستم عملکرد از بروز مشکلاتی از این دست جلوگیری به عمل آوریم.

نحوه عملکرد آبسردکنهای قدیمی :

آبسردکنهای قدیمی از یک مخزن جهت انباشت و خنک کردن آب بهره می برند. به عبارت بهتر لوله های اوابراتور ( سرد کننده ) در مدار سرمایش مخزن انباشت آب را احاطه کرده و خنک می کنند. با برداشت آب از آبسردکن شناور مخزن پایین آمده و آب گرم وارد مخزن می شود. پس از ورود آب گرم به مخزن دمای آب مخزن بالا رفته و ترموستات تعبیه شده در داخل مخزن فرمان راه اندازی سیستم سرمایش را صادر می کند. سیستم سرمایش آب را تا دمای لازم خنک کرده و سپس ترموستات فرمان قطع را صادر می کند و سیستم سرمایش خاموش می شود. قابل ذکر است این سیستم در سال 1938 ابداع گردیده است.

نحوه عملکرد آبسردکن آنی :

سیستم سرمایش آبسردکن آنی برودت را به صورت آب و یخ ذخیره می نماید. با بهره جویی از یک واحد تبادل از برودت ذخیره شده جهت خنک کردن آب آشامیدنی به صورت لحظه ای استفاده می شود.

مسائل بهداشتی : استفاده از مخزن جهت انباشت آب عامل اصلی بروز انواع مشکلات بهداشتی می گردد. در واقع این مخازن بستر بسیار مناسبی جهت رشد و نمو انواع باکتریها ، انگلها و میکرو ارگانیزم ها می باشد متاسفانه از طرفی مخزن بیشتر آبسردکنهای موجود در کشور با توجه به عدم وجود نظارت مستمر ، تمیز و گند زدایی نمی شوند.

راهکار آبسردکن آنی برای حل مشکل فوق حذف کامل مخزن انباشت آب آشامیدنی می باشد. به عبارت دیگر در آبسردکن آنی بر خلاف آبسردکنهای قدیمی آب آشامیدنی جهت خنک شدن ذخیره نمی شود. بلکه به صورت لحظه ای خنک می گردد.

مصرف برق : توان مصرفی برق آبسردکنهای قدیمی بیش از 7 برابر آبسردکن آنی می باشد. علاوه بر ضعف سیستم عملکرد عدم رعایت عایقبندی و اجرای نا مناسب سیستم سرمایش باعث شده است که در طول شبانه روز دستگاههای قدیمی با توان مصرفی بالای کمپرسور ، بی رویه به مصرف انرژی بپردازند.

-در سیستم آبسردکن آنی کمپرسور از توان بسیار کمتری برخوردار است. اما ساعات کارکرد آن پیوسته بوده و انرژی را معمولا در شب ذخیره می نماید تا عنداللزوم با استفاده از انرژی ذخیره شده به تامین مقدار برودت مورد نیاز بپردازد. قابل ذکر است اتلاف حرارتی آبسردکن آنی بسیار کمتر از آبسردکنهای قدیمی است.

-هزینه مصرف برق آبسردکنهای قدیمی تا 15 برابر آبسردکن آنی می باشد. در واقع استفاده از کنتورهای چند تعرفه ای جدید باعث شده است بهای مصرف برق در ساعات اوج مصرف تا 10 برابر ساعات کم باری (شب) باشد. از طرفی اخیرا ساعات اوج مصرف با توجه به مصرف بالای بخش اداری به ساعات 15-11 منتقل شده است. در عین حال بیشترین استفاده از آبسردکنها دقیقا در همین بازه زمانی اتفاق می افتد. در نتیجه مصرف کننده برق هزینه گزافی را بابت برق مصرفی متحمل می شود.

- آبسردکن آنی با استفاده از قابلیت ذخیره انرژی ، برق را به طور عمده در شب که بهای آن %10 ساعات اوج مصرف است حتی می توان در ساعات اوج مصرف برق ، سیستم سرمایش را به طور کامل خاموش نمود و از انرژی ذخیره شده در ساعات کم باری استفاده نمود. به این ترتیب با مدیریت مصرف برق ، هزینه بسیار کمتری بر مصرف کننده تحمیل می گردد.

ظرفیت سرمایش :

 

حداکثر حجم آب خنکی که یک دستگاه آبسردکن در یک ساعت و در محدوده دمایی استاندارد می تواند ارائه داد در اصطلاح ظرفیت سرمایش دستگاه خوانده می شود. وجود محدودیت در ظرفیت سرمایش از دیگر معضلات آبسردکنهای قدیمی است. این مشکل دستگاه های قدیمی سبب می شود در ساعات شلوغ روزهای گرم سال افراد با مراجعه به آبسردکن ، آب گرم بنوشند. همانطور که در قسمت (( نحوه عملکرد آبسردکنهای قدیمی )) توضیح داده شد. پس از استفاده از آب خنک ، آب گرم ، جایگزین آب خنک رفته از مخزن می گردد و در نتیجه دمای کلی آب بالا می رود از طرفی سیستم سرمایش کار می کند تا آب داخل مخزن را دوباره خنک کند. البته فرآیند اختلاط و گرم شدن آب اخل مخزن بسیار سریعتر از فرآیند انتقال حرارت و خنک شدن آب رخ می دهد. لذا در صورتی که افراد زیادی و در زمان کوتاهی به آبسردکن مراجعه کنند. فرآیند گرم شدن آب از فرآیند خنک شدن که نیاز به زمان دارد پیشی می گیرد. یکی از راهکارهایی که برای کوتاه کردن زمان خنک شدن آب به کار می رود ، افزایش توان سیستم سرمایش است. که متاسفانه منجر به مصرف برق بی رویه دستگاه می شود و به این ترتیب با توجه به اتلافات دستگاه ، انرژی مصرفی کل دستگاه چندین برابر افزایش می یابد.

 

با توجه به نحوه عملکرد آبسردکن آنی همیشه مقداری انرژی برودتی جهت خنک کردن آب مصرفی به صورت ذخیره وجود دارد. این مقدار انرژی بسته به ظرفیت دستگاه از چند ساعت تا چند هفته می تواند جهت خنک کردن آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب با مصرف پی در پی از آبسردکن آنی ، آب گرم نمی شود و همگان ، فارغ از زمان مراجعه به آبسردکن آب سرد می نوشند.

 

طراحی ارگونومیک آبخوری :

 

استفاده از مواد پلیمری در نمای خارجی آبسردکنهای آنی سری دماوند علاوه بر زیبایی ظاهری شامل مزایای ذیل میگردد:

 

 • ضد خوردگی و زنگ زدگی
 • تمیز کاری آسان
 • گوشه ها و لبه های گرد (بدون لبه های تیز) که باعث می شود لباس و وسایل همراه افراد به آن گیر نکند.
 • بدنه انعطاف پذیر آن سبب می شود در صورت برخورد ناگهانی آسیبی به فرد و دستگاه وارد نشود.
 • عایق بودن کامل بدنه سبب شده است این محصول بهترین گزینه جهت استفاده در استخر و فضاهای مرطوب باشد. به این ترتیب خطرات ناشی از اتصالات برق در دستگاه به صفر می رسد.

 

علاوه بر آن کلیه الزامات ارگونومی طرح نظیر ارتفاع شیر ، سطح آبریز ، شیب آبریز و فواصل کافی شیرها و...در نظر گرفته شده است.

امکانات اضافی :

 

در صورت در خواست مشتری موارد زیر به دستگاه افزوده می گردد :

 

 • جا لیوانی
 • طعم گیر
 • سختی گیر
 • فیلتر آنتی باکتریال
 • آب شیرین کن
 • آبخوری اضافی ( افزایش تعداد شیر )

 

علاوه بر آن کلیه الزامات ارگونومی طرح نظیر ارتفاع شیر ، سطح آبریز ، شیب آبریز و فواصل کافی شیرها و...در نظر گرفته شده است.

 

قابلیتها :

 • انجام تبلیغات بر روی بدنه و تاج دستگاه آبسردکن
 • قابلیت کارکرد با برق اضطراری: با افزودن یک موتور برق کوچک به دستگاه امکان استفاده از آب خنک ( بدون کارکرد سیستم سرمایش ) مسیر می باشد. به این ترتیب با تامین برق پمپ ( کمتر از 20/ آمپر ) حتی در مواقع قطع برق می توان آب خنک نوشید.
 • قابلیت لوله کشی آب خنک به نقاط مختلف و حتی بین طبقات یا اختفاء تاسیسات دستگاه